Richard Bartlett jest chiropraktykiem, lekarzem medycyny naturalnej prowadzącym praktykę w Seattle i w Washingtonie. Zdecydował się na zdobycie wykształcenia chiropraktyka po spotkaniu ze znanym chiropraktykiem dr. Jacque Rowe. W roku 1887 ukończył naukę w Parker Chiropractic College. Jeszcze podczas studiów urodziło się jego drugie dziecko, które od urodzenia cierpiało na zapalenie oskrzeli, astmę i zapalenie płuc. Aby mu pomóc zdecydował się poszukać na własną rękę odpowiednich metod leczenia. U dr. Victora Franka pobierał nauki TBM (Total Body Modification) i dzięki tej metodzie był w stanie uzdrowić swojego syna.

Po studiach Richard Bartlett przeprowadził się do Monatny, gdzie do 1996 prowadził udaną praktykę chiropraktyka. Chcąc rozszerzyć spektrum metod leczniczych, ukończył w grudniu 2000 roku na Bastyr University of Naturopathic Medicine nauki o medycynie naturalnej.
W roku 1997 Bartlett odkrył nowoczesną metodę energetycznej interwencji w przypadku problemów fizycznych i psychicznych, którą nazwał w USA Matrix Energetics®.
Rozwinął on tę metodę i prowadzi od tej pory na ten temat seminaria i wykłady.