Wystarczy dobrze się rozejrzeć i wziąć z natury to co najcenniejsze. W naszym gabinecie Prana House proponujemy Państwu aromaterapię, czyli leczenie zapachami, a dokładniej olejkami eterycznymi. Jest to jedna z najbardziej relaksujących technik jaką znamy, a dzieje się tak dlatego, że nos ludzki jest bardzo czułym narządem, a Matka Natura obdarzyła nas doskonałym węchem. Wdychając kojące aromaty jesteśmy w stanie odprężyć się, wyciszyć, uspokoić skołatane nerwy, ale i poprawić swój nastrój. Opiera się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin aromatycznych uprawianych we wszystkich częściach świata np. olejek drzewa herbacianego pochodzi z Australii, mięta z USA, olejek różany z Bułgarii i Turcji, z Indii pochodzi olejek jaśminowy. Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin – kwiatów, liści, łodyg, żywic, nasion i korzeni a istnieją rośliny, które dostarczają więcej niż jednego olejku, np. pomarańcza zawierająca 3 olejki w skórce owoców, w liściach i w kwiatach przy czym każdy olejek ma unikatowe właściwości.

 

Od najdawniejszych czasów ludzie używali olejków eterycznych do najróżniejszych celów, gdzie działania terapeutyczne były najważniejsze. Olejki eteryczne były wysoko cenione w kulturach antycznych Dalekiego i Środkowego Wschodu (Egipt, Chiny, Indie), szczególnie ceniono je w Egipcie. Również Grecy i Rzymianie korzystali z esencji zapachowych. Używano ich także do religijnych obrzędów, a że w czasach antyku ciało ludzkie stanowiło przedmiot kultu, bogaci nie szczędzili środków, by z wykorzystaniem sił Natury stać się zdrowszym, silniejszym,
piękniejszym i bardziej zmysłowym. Wśród wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Przez wieki nauka o aromaterapii pogłębiała się, aż w XX w. francuski chemik Rene Gattefosse postanowił opisać swoje doświadczenia z niesamowitymi działaniami olejków eterycznych w swojej książce „Aromatherapie”. To właśnie on stworzył również kolejną gałąź medycyny. Ogromne zapotrzebowanie na substancje zapachowe, w tym na olejki eteryczne spowodowało, że powstały tysiące syntetycznych substancji zapachowych, którymi z mniejszym lub większym powodzeniem zastępuje się drogie składniki naturalne. Ponad wszelką wątpliwość, stwierdzono, że żadne produkty syntetyczne nie są w stanie odtworzyć terapeutycznych wartości naturalnego olejku uzyskanego bezpośrednio z aparatu destylacyjnego na plantacji. Olejki eteryczne stosuje się generalnie do masażu, inhalacji aromoterapetycznych, kąpieli i do oddziaływania bezpośrednio na skórę. Często wykorzystywane są mieszanki olejków, jednak w takiej mieszance nie powinno być więcej niż 5 olejków.

 

W naszym gabinecie pracujemy na olejkach eterycznych biologicznych,
pozbawionych wszelkich chemicznych udoskonaleń.