Inhalacja polega na wziewnym przyjmowaniu leków, kombinacji ziół czy olejków eterycznych.Inhalacje aromaterapeutyczne polegają na wdychaniu oparów olejków podgrzewanych w lampce aromaterapeutycznej.

Metoda ta jest zalecana przy schorzeniach narządów wewnętrznych i przy problemach natury psychologicznej.W naszym gabinecie Prana House proponujemy Państwu aromaterapię, czyli leczenie zapachami, a dokładniej olejkami eterycznymi. Jest to jedna z najbardziej relaksujących technik jaką znamy, a dzieje się tak dlatego, że nos ludzki jest bardzo czułym narządem, a Matka Natura obdarzyła nas doskonałym węchem. Wdychając kojące aromaty jesteśmy w stanie odprężyć się, wyciszyć, uspokoić skołatane nerwy, ale i poprawić swój nastrój. Opiera się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin aromatycznych uprawianych we wszystkich częściach świata np. olejek drzewa herbacianego pochodzi z Australii, mięta z USA, olejek różany z Bułgarii i Turcji, z Indii pochodzi olejek jaśminowy. Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin – kwiatów, liści, łodyg, żywic, nasion i korzeni a istnieją rośliny, które dostarczają więcej niż jednego olejku, np. pomarańcza zawierająca 3 olejki w skórce owoców, w liściach i w kwiatach przy czym każdy olejek ma unikatowe właściwości.

Od najdawniejszych czasów ludzie używali olejków eterycznych do najróżniejszych celów, gdzie działania terapeutyczne były najważniejsze.

Olejki eteryczne były wysoko cenione w kulturach antycznych Dalekiego i Środkowego Wschodu (Egipt, Chiny, Indie), szczególnie ceniono je w Egipcie. Również Grecy i Rzymianie korzystali z esencji zapachowych. Używano ich także do religijnych obrzędów, a że w czasach antyku ciało ludzkie stanowiło przedmiot kultu, bogaci nie szczędzili środków, by z wykorzystaniem sił Natury stać się zdrowszym, silniejszym, piękniejszym i bardziej zmysłowym. Wśród wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym.

Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych.

Przez wieki nauka o aromaterapii pogłębiała się, aż w XX w. francuski chemik Rene Gattefosse postanowił opisać swoje doświadczenia z niesamowitymi działaniami olejków eterycznych w swojej książce „Aromatherapie”. To właśnie on stworzył również kolejną gałąź medycyny.

Proponujemy Państwu wizyty w naszym gabinecie Prana House przy ul. Okrzei 9 w Zgorzelcu, gdzie udostępnimy Państwu nebulizator, który służy do wykonywania inhalacji lub przygotujemy specjalną inhalację, która sprawi, że poczujecie się Państwo znacznie lepiej.