shiatsuart

Shiatsu w języku japońskim oznacza ” nacisk kciukiem „. Masaż ten wywodzi się z Japonii, ale jego korzenie sięgają do starożytnych Chin. Technika masowania polega na stosowaniu ucisku dłoni i technik manipulacyjnych w celu wyregulowania fizycznej struktury organizmu i jego naturalnych wewnętrznych energii, by usunąć stany chorobowe i zachować zdrowie.

Shiatsu charakteryzuje się prostotą i spokojnym, łagodnym uciskaniem kciukiem lub nasadą dłoni różnych punktów na ciele , luźnym nakładaniem łokci i przedramion lub zwykłym obracaniem kończyn. Wygląda to na leniwe wykonywanie czynności i pod względem zachowania energii tak właśnie jest. Jednak we wnętrzu organizmu ożywia się przepływ subtelnej energii życiowej, która przepływa przez kanały zwane meridianami. Zachowanie zrównoważonego, płynnego przepływu energii przez meridiany jest kluczowe dla zachowania zdrowia, wszak jest ono „harmonią życia w nas”.

W Polsce masaż Shiatsu ma coraz większą liczbę zwolenników, ale wciąż jest jeszcze mało doceniony i rozpropagowany a szkoda. Zabieg ten poprawia ogólne samopoczucie i poprawia kondycje fizyczną, poprzez ćwiczenia bierne, które terapeuta wykonuje z klientem podczas sesji. Mamy tu kompilację wyciszających, rozluźniających, ucisków wraz z rozciąganiem mięśni i uruchamianiem stawów.