Refleksoterapia stóp to szereg zabiegów leczniczych, wykonywanych na stopach, które wpływają na organizm, w naturalny sposób doprowadzając go do równowagi biologicznej (homeostazy), regulując zaburzone jego funkcje. Zabieg refleksoterapii stóp polega na dokładnym “przejściu” terapeutycznym całej stopy metodą Ingham. Jest to metoda terapii, która polega na uciskaniu w odpowiedni sposób precyzyjnie określonych punktów na stopach zwanych refleksami, które mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała, mającymi odzwierciedlenie w stopach. Celem ucisku jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała, a także likwidacja zaburzeń znajdujących się w poszczególnych obszarach lub narządach ciała. Poprzez systematyczną i dokładną pracę na refleksach stóp organizm ludzki ma siłę do własnej pracy, regeneruje się i leczy swoje schorowane, przepracowane lub rozleniwione narządy, gruczoły i części ciała.

Przed pojawieniem się na wizytę u refleksologa trzeba odpowiednio przygotować swoje stopy. Przede wszystkim chodzi o pozbycie się nadmiernych warstw naskórka, najlepiej poprzez rozmiękczenie tkanek i zeskrobanie jego zewnętrznej warstwy z użyciem pumeksu. Pozwoli to na zwiększenie efektywności zabiegu. Przed zabiegiem należy umyć dokładnie swoje stopy i założyć czyste bawełniane skarpetki. Nie smarować stóp żadnymi kremami, olejkami. Na zabieg dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody do picia. Zabiegi refleksolterapii stóp są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić. W przypadku zdrowego organizmu, bez jakichkolwiek dolegliwości, stopa podczas zabiegu nie boli i na całej powierzchni jest taka sama. W przypadku natrafienia na zmiany lub rejony sprawiające ból sygnalizuje nam to występowanie problemu. Refleksolog nie jest lekarzem, nie diagnozuje, nie przepisuje leków.

Refleksoterapia stóp usuwa toksyny z organizmu i pobudza jego mechanizmy obronne, działa odprężająco, uwalnia od napięć i negatywnych emocji i między innymi ze względu na ten fakt, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia charakterystycznych odpowiedzi ustroju takich jak: potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, katar, wzmożone oddawanie moczu, pragnienie, senność, skłonność do śmiechu lub płaczu, dreszcze, przechodzenie prądów przez ciało itd. Wymienione symptomy są jak najbardziej normalne, świadczą o reagowaniu na terapię. “Efekty uboczne” możemy doświadczać na ok. 24 h do 48h po zabiegu, są one naturalną reakcją organizmu i na pewno ustąpią, a ich obecność świadczy, że w naszym ciele dokonuje się przemiana. Może być również tak, że może nie pojawić się żadna konkretna reakcja – czasem dopiero po kilku zabiegach w ciele „coś rusza” i zaczynają się zmiany Podczas zabiegu , oraz do 2 dni po – należy zwiększyć ilość wypijanych płynów (najlepiej wody) do 2,5 -3 litrów dziennie aby organizm mógł wydalić toksyny. Potem, dla dobrego zdrowia utrzymać poziom wypijanych płynów na poziomie 2 litrów dziennie.

Przeciwwskazania
Terapia nie może spowodować szkodliwych skutków ubocznych. Natomiast są pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów na stopach:
• grzybica stóp, choroby skóry
• urazy stóp i obrażenia wykluczające ucisk (w tym uszkodzenia skóry, rany, owrzodzenia)
• wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia
• choroby zakaźne, infekcyjne
• stany ostre wymagające leczenia operacyjnego
• stan bezpośredni przed lub po zabiegach chirurgicznych
• chłoniak
• ciąża zagrożona
• choroby o niejasnej etiologii

[template id=”2476″]